Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia

Jeśli cierpisz na ból pleców, odpowiednia rutyna ćwiczeń może pomóc złagodzić niektóre z tych problemów. Nawet jeśli nie odczuwasz żadnego bólu, wykonywanie niektórych ćwiczeń może być jak profilaktyczna konserwacja kręgosłupa. Rozciąganie to świetny sposób na utrzymanie prawidłowego ustawienia kręgosłupa i zapewnienie, że plecy są luźne i gotowe do aktywności fizycznej. Oto 5 ćwiczeń rozciągających, które możesz wykonywać każdego dnia, aby zachować zdrowie kręgosłupa:

  1. Ćwiczenia zginania pleców

Leżąc na plecach, podciągnij oba kolana do klatki piersiowej i pchnij głowę do przodu, aż poczujesz delikatne rozciągnięcie. Spowoduje to rozciągnięcie zarówno dolnej części pleców, jak i szyi.

  1. Rozciąganie od kolan do klatki piersiowej

Ponownie połóż się na plecach, ale tym razem połóż obie pięty na podłodze, zginając nogi w kolanach. Następnie weź obie ręce i połóż je za jednym kolanem, przyciągając je do klatki piersiowej. Powtórz z drugą nogą.

  1. Przyciąganie brody do klatki piersiowej

W pozycji siedzącej lub stojącej delikatnie przechyl głowę do przodu, aż podbródek dotknie klatki piersiowej. To świetna praktyka dla każdego, kto pracuje przy komputerze, ponieważ można ją wykonywać przez cały dzień.

Full length shot of a woman doing exercise at home
  1. Przyciąganie ucha do ramienia

Podobnie jak przyciąganie podbródka do klatki piersiowej, można to zrobić siedząc przy biurku. Po prostu zegnij szyję w bok, jakbyś próbował dotknąć ucha do ramienia. Tylko uważaj, aby nie rozciągać się zbyt mocno, zatrzymaj się, gdy poczujesz delikatne rozciąganie.

  1. Rozciąganie bioder

Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość ramion, a następnie zrób pół kroku do tyłu prawą stopą. Następnie ugnij lewe kolano i przenieś ciężar na prawe biodro. Trzymaj prawą nogę prosto i sięgnij w dół do prawej nogi, aż poczujesz delikatne rozciągnięcie zewnętrznego biodra.

Oczywiście dobrze jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń.