W co się ubrać na kolację w restauracji?

Właśnie dokonałeś rezerwacji w restauracji swoich marzeń. Jest to doskonały steakhouse z klimatycznym oświetleniem, romantyczną atmosferą i menu, które sprawia, że ​​wybór przystawki jest najtrudniejszą decyzją w Twoim życiu. To będzie uroczysta gala dla Ciebie i Twojego gościa, a kiedy pozwolisz swojemu umysłowi przewidzieć stymulującą intelektualnie i elektryzującą rozmowę, kieliszek klasycznego wina i filet mignon – zdasz sobie sprawę, że nie masz pomysłów, w co się ubrać. Jakie oczekiwania ma restauracja takiego kalibru dla swoich gości? Dzwonisz do restauracji i pytasz o sugerowany strój, ale standardowy dress code nie wyjaśnia, czego się oczekuje – tylko bardziej Cię wprawia w zakłopotanie.

W większości przypadków oczekiwania dotyczące stroju w restauracji można podzielić na pięć kategorii: swobodny, biznesowy, swobodny elegancki, formalny lub marynarka. Chociaż te kategorie mogą być pomocne podczas przygotowań do wizyty w restauracji, nie pomogą wybrać idealnego stroju z Twojej szafy. To, czego możesz potrzebować, to przewodnik, który pomoże wybrać bezbłędny strój dla każdego sugerowanego stroju.

Codzienny

W restauracji, która określiła strój jako swobodny, goście mogą sądzić, że drzwi są szeroko otwarte. Jednak będąc gościem na mieście, pamiętaj, że gdy w eleganckiej restauracji jest mowa o swobodnej atmosferze, jej „swobodne” oczekiwania są znacznie wyższe niż w przypadku typowego sobotniego popołudnia na kanapie. Twoje dresy i poplamiona koszulka nie są zalecane – nie chcesz, aby wygląd przystawki był lepszy od Twojego. Swobodny strój w eleganckich restauracjach oznacza wygodę… a jednocześnie elegancki wygląd. Możesz odnieść się do sklepów Gap z prostymi T-shirtami lub wygodnymi koszulami polo na dopasowanych dżinsach, wykończonych wybranymi butami. Wybierając bardziej neutralne i swobodne stroje, takie jak Abercrombie and Fitch, gdzie japonki i podarte dżinsy wydają się być standardem, możesz nie trafić najlepiej. Pomyśl o stroju do golfa, ale nie o surfingu.

Definiując casual, łatwiejsze może być zestawienie go z tym, co uważa się za bardziej stylowe. Jasne kolory lub wzory, są uważane za bardziej swobodne niż ciemne i czarne. Podczas gdy koszule z kołnierzykiem są standardem dla większości eleganckich gości, koszule bez kołnierzyka są dopuszczalne tylko wtedy, gdy zalecane jest noszenie stroju codziennego. Szorstkie tkaniny, takie jak len i płótno, mogą obniżyć elegancję stroju o kilka stopni, podczas gdy skórzane buty i gładkie tkaniny mogą nieco ją podciągnąć.

Biznesowy

Aby zrozumieć koncepcję strojów składających się na codzienną garderobę biznesową, zastosuj dopracowany, ale wygodny strój, który nosisz w miejscu pracy. Teraz, co zrozumiałe, przy dużej liczbie biznesów ten typ ubioru staje się niejasny, co prowadzi do wielu pomysłów na to, co jest uważane za właściwe. Wyszukiwarka ofert pracy, Monster.com, podaje definicję tej niejednoznacznej kategorii, stwierdzając: „Ogólnie rzecz biorąc, casual biznesowy oznacza strój profesjonalny, zrelaksowany, ale schludny i dobrze dopasowany”. Kluczowym słowem w tej definicji jest profesjonalność, a zabierając klientów na lunch lub po prostu spotykając się z kimś w ogóle, chcesz czuć się pewnie. Polecając biznesowy casual, restauracja najprawdopodobniej chce, aby goście czuli się swobodnie, ale w wyborowej atmosferze.

W przypadku kobiet na biznes casual składają się garnitury, koszule z kołnierzykiem, spódnice do kolan i dopasowane sukienki. Kaprysy są w porządku, jeśli są wykonane z materiału na spodnie do sukienki, który zwykle nie jest dżinsem lub ciężką bawełną (pamiętaj, że szorstkie tkaniny są technicznie poza kategorią). Koszule i spodnie do tenisa należą do dolnej warstwy casualu biznesowego, ale są równie akceptowalne. Odzież, która odsłania zbyt dużo dekoltu, klatki piersiowej, pleców, brzucha, stóp lub bielizny, nie jest odpowiednia dla miejsca prowadzenia działalności, ani nie nadaje się do swobodnego stylu biznesowego.

Dla mężczyzn kombinacja koszuli z kołnierzykiem, która może obejmować koszulkę tenisową / polo lub zapinaną na guziki, oraz spodnie od garnituru lub spodnie, takie jak khaki, wszystko schowane i schludnie wykończone za pomocą paska lub marynarki, jest idealna. Buty powinny przypominać mokasyny, trampki idą w odstawkę. W swobodnym środowisku pracy odzież powinna być wyprasowana i nigdy nie pomarszczona. Zadbaj o profesjonalny wygląd, a jeśli możesz to zrobić, nie będziesz mieć problemu z przestrzeganiem zaleceń restauracji.

Casual elegancki

Teraz, gdy zachowałeś swoje dżinsy i trampki, a marynarkę i spodnie khaki zaliczyłeś do użytku biznesowego – co może zawierać swobodny elegancki strój? Restauracje wymagające tej rangi ubioru chcą, aby goście wybrali wersje ich swobodnego stroju. Może się to różnić w zależności od stopnia, w jakim dana osoba chce się ubrać. Dla niego może to być ciemny garnitur lub zapinana na guziki koszula ze spodniami, uzupełniona sportowym płaszczem. Dla niej formalny strój ze spodni lub odjazdowa czarna sukienka uzupełniona wieczorową chustą lub kopertówką. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni uznają golfy, ciemniejsze kolory i skórzane buty, które będą powszechnie akceptowane jako uzupełnienie swobodnych eleganckich stylizacji.

Business casual i elegancki casual mogą być kłopotliwe w oddzielaniu od siebie nawzajem, ale różnica polega na poziomie osobistego wykończenia. Elegancki będzie wymagał więcej blasku, szczególnie u kobiet. Możesz wydobyć delikatniejszą biżuterię, wybrać odważniejszy makijaż i odważyć się pokazać więcej skóry. Mężczyźni mogą założyć gładsze krawaty, spinki do mankietów i mogą chcieć założyć czarno-niebieski garnitur zamiast szarego lub brązowego.

Formalny

Casual elegancki bardzo różni się od formalnego, więc nie wciągaj swoich balowych sukni do poprzedniej kategorii. Te wykwintne sukienki i smokingi mają swoją specjalną kategorię, uważaną za strój formalny. Ta kategoria jest rzadka, ale gdy jest sugerowana, konieczne jest jej przestrzeganie. Formalny standard wymaga od gości noszenia najlepszych strojów: kobiety w zachwycających sukienkach, a mężczyźni w garniturach. Stroje wizytowe mogą nawet sięgnąć krok dalej i oznaczać czarny krawat – wezwać mężczyzn do noszenia smokingów, a kobiety do zakładania koktajlowych lub długich sukienek albo modnych, eleganckich wieczorowych kostiumów. Zaproszenie do białego krawata jest uważane za bardziej formalne niż czarny krawat i wymaga, aby mężczyźni nosili pełny strój, biały krawat, kamizelkę i koszulę, a kobiety – długie suknie.

Wymagana marynarka

Zazwyczaj restauracje żądające marynarek oczekują, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą odpowiednio ubrani w formalne stroje, ale polegają na tym, że dżentelmeni pójdą o krok dalej, nosząc dopasowaną marynarkę. Sugeruje się, aby kobiety wybierały strój, który uosabia odpowiednik męskich garniturów wizytowych, jednocześnie oddając elegancję, bardziej niż biznesowy casual. Tę elegancję można znaleźć w sukienkach o dowolnej długości i formalnych strojach wieczorowych, w tym w zdobionych garniturach ze spodniami i ozdobnych sukienkach z pasującą marynarką.

Myśląc o tej wytwornej randce, kiedy wyciągnąłeś z szafy strój w stylu eleganckiego casualu i dałeś się porwać podekscytowaniu, jakie może przynieść wyśmienita kuchnia, możesz zrozumieć, dlaczego restauracje o pewnej renomie sugerują czasem ubiór: pragną, aby ich goście doświadczyli świata, który stworzyli. Możesz cieszyć się luksusem obsługi na najwyższym poziomie, gdy Ty też wyglądasz i czujesz się na najwyższym poziomie. Istota dobrego jedzenia chce wyrwać klientów z ich zwykłego życia i pozwolić im przez dwie godziny cieszyć się niezwykłym doświadczeniem, które wybiorą. Aby naprawdę być częścią tak wyjątkowego kulinarnego wydarzenia – trzeba dobrze wyglądać i ubrać się, żeby zjeść.