Szkolenie z pierwszej pomocy – jak przebiega?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to bardzo ważna umiejętność. Dzięki niej można uratować komuś życie i zdrowie. Jej znajomość jest przydatna nie tylko w momencie wypadku, lecz także w miejscach nauki, pracy i wielu innych sytuacjach, które trudno przewidzieć, także w domowym zaciszu. O czym trzeba pamiętać, to fakt, że w pewnych przypadkach mamy obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, jeśli znajdujemy się na miejscu zdarzenia. Musimy zajmować się poszkodowanymi do czasu przybycia pomocy medycznej. W związku z tym to naprawdę ważne, by wiedzieć, co robić, jak się zachowywać i jakie kroki podjąć. Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy? Przekonaj się, czytając artykuł!

Dla kogo szkolenia z pierwszej pomocy?

Kto powinien zainteresować się kursem pierwszej pomocy? Można powiedzieć, że właściwie każdy, szczególnie, że mamy obowiązek jej udzielenia. Jednak jeśli to nie do końca nas przekonuje, warto rozważyć to pod innymi kątami – z pewnością kurs pierwszej pomocy przyda się przyszłym rodzicom, aby wiedzieć, jak radzić sobie w sytuacji, gdy coś stanie się naszemu dziecku. Zmniejszy to stres i strach, jaki wiązać się może z rodzicielstwem. Poza tym kurs może być przydatny także dla osób, które mieszkają z osobą starszą lub schorowaną. Kurs pierwszej pomocy będzie również istotny, kiedy fakt, że nie umiemy komuś pomóc nas stresuje. Zdarzyć się może, że spotkamy osobę potrzebującą na przykład na ulicy, warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji.

Szkolenia z pierwszej pomocy są także częścią szkoleń BHP przeprowadzanych w firmach. W ramach wstępnego szkolenia prowadzony jest instruktaż ogólny, w zakresie którego mieści się również kurs pierwszej pomocy. Zazwyczaj w firmie wyznaczana jest jedna osoba, która pomaga w kryzysowych sytuacjach, ale szkolenie powinni przejść wszyscy.

Obowiązkowo szkolenie z pierwszej pomocy przejść muszą także kursanci szkół jazdy. Każdy uczestnik ruchu musi wiedzieć, jak radzić sobie, gdy coś stanie się na drodze. 

Szkolenia z pierwszej pomocy we Wrocławiu

W dzisiejszych czasach mamy tę dogodność, że możemy wiele załatwić dzięki dostępowi do sieci. Jeżeli więc interesują nas szkolenia z pierwszej pomocy we Wrocławiu, wystarczy przejrzeć dostępne oferty firm, które się nimi zajmują. Dzięki temu możemy je porównać i zobaczyć, co najbardziej do nas przemawia. Jeśli chodzi o Wrocław, warto odwiedzić chociażby https://www.bhp-center.com.pl/wroclaw/pierwsza-pomoc

Pierwsza pomoc – dlaczego naprawdę warto ją znać?

Dlaczego warto zrobić kurs pierwszej pomocy? Oczywista odpowiedź nasuwa się sama – bo dzięki niej możemy uratować czyjeś życie i zdrowie. Dodatkowo dzięki temu, że wiemy, co robić, w razie trudnej sytuacji jesteśmy bardziej opanowani. To może zmniejszyć nasz stres i pozwolić działać. Czasami ten czas, w którym czekamy na przybycie profesjonalnej pomocy medycznej, jest długi, a w oczekiwaniu możemy tej osobie pomóc. Dodatkowo w dzisiejszych czasach dostanie się na taki kurs jest bardzo łatwe, warto więc korzystać z takiej możliwości. 

Udzielenie pierwszej pomocy jako konieczność

Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że udzielenie pomocy, kiedy czyjeś zdrowie lub życie jest zagrożone, to nasz obowiązek. W pewnych przypadkach brak próby udzielenia pomocy może być ukarany. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze jest to konieczne, ponieważ przede wszystkim musimy ocenić, czy my jesteśmy bezpieczni. Pewne sytuacje wymagają odpowiedniego przygotowania, nie możemy przykładowo bez zabezpieczenia wejść do budynku, który płonie. Musimy dbać o swoje bezpieczeństwo i racjonalnie ocenić sytuację. Kursy również nam w tym pomogą. 

Czy kursy są nudne? 

To pytanie może wydawać się dziwne, ale może przyjść nam na myśl, ponieważ bardzo często takie szkolenia kojarzymy z sytuacjami, w których często są, mówiąc potocznie, odbębniane, i kojarzą się z nudą. Wystarczy przypomnieć sobie niektóre lekcje pierwszej pomocy w szkole albo kursy podczas nauki jazdy. Często jest tam wiele słuchaczy, przez co cały kurs zamyka się w tym, że godzinami siedzimy i słuchamy instruktora, co rzeczywiście może nie brzmieć zbyt ciekawie. 

Jednak dzisiaj mamy na rynku tak wiele firm zajmujących się szkoleniami, które składają się z zespołów profesjonalistów, że cały ten proces może być interesujący, a wiedza sama będzie nam wchodziła do głowy, bo będzie doskonale skrojona. Dlatego nie warto się zniechęcać i myśleć, że wszystko będzie wyglądało jak jeden długi wykład. Poza tym często kursy mają rozbudowaną część praktyczną. 

Jak wyglądają kursy pierwszej pomocy? 

Jak więc wyglądaj kursy pierwszej pomocy? Przede wszystkim warto podkreślić, że uczestnicy szkolenia nie poznają jedynie teorii. Oczywiście, ona również jest ważna, ale trudno zapoznać się z technikami udzielania pierwszej pomocy czy opatrywania ran, kiedy tylko o tym słyszymy. Dlatego bardzo często podczas kursów odbywają się także zajęcia praktyczne – przykładowo dostępne są manekiny, na których można ćwiczyć zdobyte umiejętności praktyczne. 

Dodatkowo istotne jest to, że szkolenie nie kończy się jedynie na udzieleniu pomocy komuś, kto zasłabł czy był uczestnikiem wypadku. Z całą pewnością zapoznamy się z pozycją boczną ustaloną czy masażem serca oraz sztucznym oddychaniem, ale także dowiemy się jak postąpić, kiedy ktoś się czymś zakrztusił, oparzył czy zranił. Można również nauczyć się, jak reagować, kiedy ktoś narzeka na ból w klatce piersiowej lub doznaje udaru mózgu.

Niektóre firmy oferują nawet próby oswajania się z widokiem ran czy krwi – są one symulowane, a uczestnicy uczą się, jak je opatrzeć. 

Teoria z kolei nie tylko mówi nam, kiedy powinniśmy udzielić pomocy i jak to zrobić, lecz także podaje wiele przykładów, które pozwalają sobie lepiej wyobrazić kursantom, co i kiedy może być przydatne. 

Po szkoleniu zazwyczaj przeprowadzany jest egzamin, a każdy, kto go zda, otrzymuje certyfikat uczestnictwa.

Pierwsza pomoc przedmedyczna jest bardzo ważną umiejętnością, dlatego warto wybrać się na kurs i zwiększyć swoją wiedzę.