Budżetowanie to sposób na zaplanowanie swoich finansów i upewnienie się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na wszystkie swoje wydatki. Możesz myśleć o nim jako o sposobie na zorganizowanie swoich wydatków tak, aby nie skończyć z długami lub bez pieniędzy pozostawionych na koniec miesiąca. Ale na czym dokładnie opiera się system do budżetowania? Tego dowiesz się w tym artykule.
Co to jest system budżetowania?
System budżetowania to narzędzie, które pomaga planować i zarządzać dochodami i wydatkami. Można go wykorzystać do kontrolowania wydatków, oszczędzania pieniędzy, poprawy stanu finansów i osiągnięcia celów finansowych.
Budżetowanie pomaga również w przewidywaniu przychodów i kosztów. Dlatego przydaje się już na etapie tworzenia projektu danego biznesu. Tym samym stworzysz harmonogram, który będziesz mógł z łatwością kontrolować na różnych etapach wdrażania projektu.
Na czym opiera się budżetowanie?
Budżetowanie to sposób planowania i kontrolowania przychodów, kosztów oraz dochodów. Pomaga zaplanować przyszłe wydatki, dzięki czemu można zaoszczędzić pieniądze. Budżetowanie odbywa się w skali miesiąca, kwartału lub roku, w zależności od sytuacji finansowej.
- Pierwszym krokiem w każdym systemie budżetowania jest spisanie wszystkich źródeł dochodu i wszystkich regularnych wydatków.
- Następnie wybierz jeden z dopasowanych wymiarów – departamenty, rodzaje kosztów bądź przychodów oraz czas, jaki Cię interesuje.
- Kolejnym etapem jest stworzenie budżetu – zazwyczaj zajmują się tym kierownikowi konkretnych jednostek, po czym przesyłają go do akceptacji.
Pamiętaj, że proces akceptacji to dość indywidualna sprawa, ponieważ odbywa się zgodnie z ustaloną hierarchią, jaka panuje w Twojej firmie. W konsekwencji budżet musi być zaakceptowany przez wszystkich przełożony osoby, która ten budżet wykonuje.
Kto potrzebuje systemu budżetowania?
Każdy może skorzystać z systemu budżetowania. Bez względu na to, jak duża jest Twoja firma. Tak naprawdę przyda się nawet jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności. Dzięki temu sprawdzisz, czy dany pomysł jest rentowny i jak duże zyski może generować np. w pierwszym roku działalności. Oczywiście dowiesz się także, jakie są planowane koszty.
Ważne jest również to, że system do budżetowania jest dość intuicyjny w obsłudze. Dlatego nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, żeby móc skorzystać z takiego modułu. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcją. Wtedy na pewno szybko i sprawnie przygotujesz plan finansowy dla konkretnego biznesu, działu czy nawet dla swoich klientów.