hogwart tablica

Klasyki na licencji – poznaj Lego Harry Potter!

Lego to firma, która do swoich zabawek wprowadza wiele zestawów na licencjach. Jedną z marek, która z Lego współpracuje najdłużej, przynosząc mu przy tym ogromną popularność, jest Lego Harry Potter. Chociaż opowieści o przygodach młodego czarodzieja na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dość trudne do ujęcia w zestawach klocków, to projektanci tych zabawek wykazali się ogromną pomysłowością oraz talentem w odwzorowaniu kultowych scen z filmów w klockowej formie. Warto podkreślić, że seria ta przemawia zarówno do zapalonych kolekcjonerów i fanów książek o Harrym Potterze, jak i podstawowych odbiorców Lego, czyli dzieci, które chcą miło spędzić czas na dobrej zabawie.

Co jest wyjątkowego w Lego Harry Potter?

harry potter lego

Nie jest tajemnicą, że każda seria klocków odznacza się swoim własnym, wyjątkowym charakterem. Jest to wypadkowa tematyki, materiału źródłowego, a także podejścia projektantów zestawów i ich ogólnego rozmachu. Rzecz jasna, w ostateczności jest to przede wszystkim kwestia gustu, jednak nie można zaprzeczyć, że niektóre serie Lego wypadają pod tym względem lepiej od innych.

W przypadku Lego Harry Potter można dostrzec przede wszystkim duży nacisk na budowle i architekturę. Z uwagi na niezbyt dużą ilość charakterystycznych pojazdów i dynamiki w Harrym Potterze, Lego skupiło się na pięknej (i pod wieloma względami kultowej) zabudowie znanej z książek. 

Ma to związek z najlepiej rozpoznawalnymi zestawami w serii, do których zaliczyć można:

  • Hogwarts
  • Dom Hagrida
  • Ulicę Pokotną

Warto zwrócić uwagę na to, że skala większości z budynków uczyniła to dość trudnym, aby odwzorować je w zgodności z proporcjami przeciętnego, klockowego ludzika. W przypadku większych konstrukcji Lego postawiło na tak zwane mini-figi, które w odniesieniu do całości budynku takiego jak Hogwarts prezentowały się bardziej naturalnie. Wiele z zestawów Lego Harry Potter uwzględnia także konkretne sekcje danej budowli w nieco większej skali.

Lego Harry Potter a aspekt kolekcjonerski

Jak większość zestawów na licencji, popularne Lego Harry Potter jest cenione także z uwagi na szeroki zakres minifigurek odwzorowujących znane postacie z serii. Oprócz głównych bohaterów książek odszukać można różne postacie drugoplanowe, wszystkie pełne detali i wiernie, jak na zabawkę, odwzorowane. Przekłada się to na dużą atrakcyjność Lego Harry Potter dla kolekcjonerów, którzy bardzo cenią sobie takie rzadkie i unikatowe egzemplarze.