park

Jaką funkcję w życiu miasta pełnią osłony na drzewa?

Bardzo często w przestrzeni każdego miasta możemy spotkać drzewa, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza. Oprócz tego drzewa na pewno są odpowiedzialne za utrzymanie estetyki pozwalają także odpocząć mieszkańcom podczas spacerów, oraz zredukować hałas. Oprócz drzew pojawiają się także osłony na drzewa. Tego typu osłony mają za zadanie chronić drzewa przed niepowołanymi zniszczeniami. Na pewno chronią przed ludźmi, zwierzętami lub samochodami. Bardzo często możemy je spotkać podczas spacerów w parkach, na deptakach i w centrum miasta. 

Ochronne zastosowanie osłon i krat na drzewa

Osłony na drzewa pełnią także funkcję nie tylko ochronną, ale i ozdobną. Ich metalowe elementy zazwyczaj dostosowane są do wielkości drzewa. Wiadomo, że jeśli mamy do czynienia z małym drzewkiem niezbyt rozsądnym i estetycznym rozwiązaniem byłoby ustawienie zbyt dużej osłony na drzewa. Dlatego warto zwrócić uwagę na wybór gabarytu. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór takich osłon pod względem wzorów i kolorów. Istnieją także osłony występujące w formie krat, które stosuje się jako powierzchnię przy drzewie. Ich zadaniem jest zabezpieczenie podłoża, tak aby zapewnić rozwój i dopływ wody dla rośliny lub drzewa. 

Różne typy osłon na drzewa:

  • Pionowe osłony na drzewa- takie osłony odpowiedzialne są przede wszystkim za zabezpieczenie i ochronę danego drzewa. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony przed niepowołanym działaniem ludzi i zwierząt. Pełnią także funkcję estetyczną. Bardzo miło spaceruje się w momencie, gdy wszystko wokół jest spójne. Dzięki takim osłonom na drzewa miasto nabiera wymiarów architektonicznych. Ich nowoczesność idealnie komponuje się z infrastrukturą miejską. Często można je spotkać nie tylko w okolicach skwerków czy parków, ale także przy galeriach handlowych.
  • Osłony metalowe na drzewa-powstały w trosce o drzewa i bardzo często zlokalizowane zostały także w pobliżu miejsc parkingowych. Przy tego typu osłonach często umieszcza się na dole kraty, tak , aby zabezpieczały przed emisją spalin. Jak się okazuje w życiu nie tylko warto dopasować torebkę do butów, ale także osłony na drzewa do krat metalowych. Odpowiednio dobrany wzór będzie wizytówką danego drzewa.
  • Osłony metalowe na drzewa owocowe- stosuje się je w mieście, szczególnie w miejscach, gdzie zlokalizowane zostały parki, skwerki, czy ogrody z zaopatrzone w drzewa owocowe. Należy pamiętać, że drzewa owocowe zazwyczaj są mniejsze i wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Aby zadbać o prawidłowy wzrost i rozwój drzew, należy dobrze dobrać taką osłonę. Przed założeniem należy przede wszystkim sprawdzić, czy osłona zapewni odpowiednie światło i wentylację powietrza. W przypadków krzewów ozdobnych jest na pewno większe pole manewru, niż w przypadku większych drzew, ponieważ można zasłonić korzenie. 

Choć pomysłów na zapewnienie ochrony drzewom jest sporo należy przede wszystkim pamiętać, aby nie uszkodzić drzew, oraz ich systemu korzeniowego.