Jak się nosi zegarek?

Zegarki są dostępne w wielu różnych stylach i rozmiarach i mogą być noszone jako funkcjonalny dodatek lub stylowa biżuteria zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Chociaż dopuszczalne jest noszenie zegarka przy każdej okazji i w każdej scenerii, istnieją pewne podstawowe wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego zegarka. Niniejsze wytyczne dotyczą tego, jakie rodzaje zegarków są najbardziej odpowiednie w różnych sytuacjach i jak dopasować zegarek do stroju oraz jak prawidłowo nosić zegarek.

  1. Prawidłowe noszenie zegarka na rękę

Nie noś zegarka ze zbyt dużą tarczą. Tarcze zegarka są mierzone w milimetrach. Zegarki męskie mają średnio od 34 mm do 50 mm, chociaż mogą być większe. Nigdy nie powinieneś nosić zegarka większego niż 50 mm, ale 34-40 mm jest standardem i jest idealne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. 

腕時計と男性

Zdecyduj, na którym nadgarstku chcesz nosić zegarek. Nie ma „właściwej” strony. Wybierz nadgarstek, na którym zegarek nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu ruchów. Zazwyczaj jest to ręka niedominująca, ponieważ pisanie z zegarkiem pod nadgarstkiem może być niewygodne.

Noś zegarek obok kości nadgarstka. Upewnij się, że tarcza znajduje się tuż obok kości na zewnątrz nadgarstka. Kiedy stoisz, Twój zegarek nie powinien być widoczny pod mankietem koszuli. W koszuli z długim rękawem zegarek powinien być w pełni widoczny tylko wtedy, gdy masz zgięte ramię. Nigdy nie zakładaj zegarka na mankiet koszuli.

Noś dobrze dopasowany pasek. Zegarek powinien wydawać się wygodny, naturalny i na pewno nie niechlujny. Może być konieczne dostosowanie go w razie potrzeby, aby uwzględnić naturalne wahania rozmiaru nadgarstka.

Niektóre zegarki, takie jak zegarki wieczorowe i zegarki sportowe, mają system występów i nacięć, który umożliwia łatwe przesuwanie bolca w górę lub w dół w celu dokręcenia lub poluzowania.

Zwykłe lub formalne zegarki mogą mieć bardziej skomplikowany system zapinania, który wymaga dostosowania rozmiaru poprzez dodanie lub usunięcie ogniw. Zapoznaj się z instrukcją obsługi lub poproś swojego jubilera o pomoc lub poradę na temat regulacji długości zegarka.

Mężczyzna nigdy nie powinien nosić luźnego zegarka na nadgarstku. Podczas ruchu zegarek powinien poruszać się około cala w górę i w dół nadgarstka. Tarcza zegarka nie powinna zsuwać się z nadgarstka. Zasadniczo pomiędzy nadgarstkiem a paskiem zegarka powinno być możliwe zmieszczenie palca.

Zegarek nie powinien być noszony zbyt ciasno. Jeśli zegarek pozostawi odcisk na Twoim nadgarstku, jest zbyt ciasny i należy go poluzować.

Zegarki damskie można nosić ciasno lub luźno na nadgarstku jak bransoletka.

  1. Wybór odpowiedniego zegarka na rękę na każdą okazję

Dopasuj zegarek do butów. Jeśli z reguły nosisz eleganckie buty, odpowiedni byłby elegancki zegarek. Jeśli nosisz trampki, odpowiedni byłby zegarek sportowy. Jeśli jesteś gdzieś pomiędzy, najlepszym wyborem jest codzienny zegarek. 

Wybierz zegarek do codziennego użytku, który można nosić z casualowym ubraniem. Twój codzienny zegarek powinien być neutralny i trwały, ponieważ będzie noszony podczas codziennych czynności, w tym do pracy, codziennych spotkań towarzyskich i sprawunków. Popularnym wyborem jest stal nierdzewna, ponieważ nadaje się zarówno do neutralnych, jak i wytrzymałych zegarków, ale opcje obejmują podstawowe zegarki wykonane z różnego rodzaju materiałów, w tym plastiku i gumy.

Noś formalny zegarek na wydarzenia, które wymagają formalnego stroju. Obejmuje to wesela, chrzciny, pogrzeby, uroczyste kolacje, przedstawienia operowe i teatralne oraz inne oficjalne imprezy. Formalne zegarki stanowią dopełnienie dopracowanego stroju.

Formalne zegarki są zwykle wykonane z metalu szlachetnego (srebra, złota lub platyny) i mogą być niewiarygodnie drogie, w zależności od marki i materiałów. 

Wiele osób woli oficjalny zegarek, który jest wykonany z tego samego odcienia metalu, co reszta biżuterii lub akcesoriów. Na przykład kobieta, która nosi platynowy naszyjnik, może preferować noszenie zegarka z platyny, srebra lub białego złota, podczas gdy mężczyzna, który ma na sobie złote spinki do mankietów, zwykle woli nosić złoty zegarek. 

Formalne zegarki mogą być niewiarygodnie drogie i są postrzegane jako symbol statusu wśród mężczyzn. Jeśli twój budżet nie obejmuje drogiego oficjalnego zegarka, rozważ całkowite rezygnację z oficjalnego zegarka; tani zegarek może być negatywnie postrzegany, a nie noszenie zegarka w takich przypadkach nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji.

Noś zegarek sportowy. Możesz go nosić jako zegarek na co dzień lub jako funkcjonalne narzędzie do biegania lub ćwiczeń. Zegarki sportowe mogą być wykonane z gumowych, plastikowych lub nawet tkaninowych pasków, które mają być trwałe, odporne na pot i często wodoodporne. Zwróć szczególną uwagę na instrukcje dołączone do zegarka – powiedzą Ci, jak głęboko pod wodą może bezpiecznie zejść Twój zegarek.

Noś zegarek sportowy, gdy musisz mierzyć czas, mierzyć głębokość lub prędkość, sprawdzać kompas lub gdy będziesz korzystać z innych funkcji specjalnych.

Poza zajęciami sportowymi zegarek sportowy możesz nosić z koszulą z długim rękawem, a nawet krawatem na codzienne imprezy.

Nigdy nie zakładaj sportowego zegarka do garnituru – to modny odpowiednik noszenia trampek do smokingu! Uważa się, że jest w złym smaku.

Noś elegancki zegarek do sukni biznesowej. Byłoby to odpowiednie w przypadku czegoś nieco bardziej strojnego niż spodnie khaki i polo, na przykład koszula i kurtka. Zegarki wieczorowe są zwykle prostsze niż zegarki formalne i na ogół nie mają takiego samego poziomu ozdób, jak zegarki formalne.

Wybierz zegarek z cienkim czarnym lub brązowym skórzanym paskiem do noszenia na imprezach, które wymagają półformalnego stroju, biznesowego stroju zawodowego, a nawet biznesowego stroju codziennego, w tym marynarki ze spodniami lub dżinsów, sukienek i spodni z ładną bluzką lub kurtką.

Dopasuj buty i pasek do paska zegarka. Jeśli masz czarne buty, nie noś zegarka z brązowym paskiem.

Kup wiele pasków do swojego zegarka, aby łatwo i niedrogo dopasować zegarek do butów i paska. Lub poszukaj zestawu, który jest mieszanką brązu i czerni.

Prawidłowe noszenie zegarka kieszonkowego

Wybierz zegarek kieszonkowy, jeśli pasuje do Twojego stylu. Zegarki kieszonkowe były kiedyś normą, ale stały się bardziej niszowe. Mogą dodać charakteru Twojemu strojowi, jeśli są odpowiednio noszone. Zegarki kieszonkowe są często przekazywane przez rodziny i dziedziczone, więc mogą mieć również wartość sentymentalną. 

Noś zegarek kieszonkowy z kamizelką. Powinieneś włożyć zegarek do kieszeni, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, a następnie przełożyć łańcuszek przez dziurkę kamizelki i włożyć brelok do kieszeni po drugiej stronie. Zapewni Ci to subtelny, wyrafinowany wygląd, pozostając jednocześnie funkcjonalnym.

Noś zegarek kieszonkowy w spodniach khaki lub dżinsach. Po prostu umieść zegarek w kieszeni, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, przełóż łańcuszek zegarka przez szlufkę i przypnij zegarek do szlufki, pozostawiając odkryty brelok. To ochroni zegarek i sprawi, że sprawdzenie godziny będzie szybkie i łatwe.

Nie bój się nosić zegarka kieszonkowego jako kobieta. Chociaż nie jest on powszechnie noszony przez kobiety, zegarki kieszonkowe mogą nadać kobietom wspaniały wygląd vintage. Noś go na szyi na długim łańcuszku lub zapinany na szpilce do przypięcia do koszuli. Postaraj się, aby inne akcesoria były minimalistyczne, jeśli Twój damski zegarek kieszonkowy jest wyszukany i bardzo dekoracyjny.