Poważne rany i oparzenia zawsze wymagają konsultacji, a niejednokrotnie i pomocy lekarskiej. Na etapie leczenia można jednak wdrożyć także domowe sposoby, które pomogą przyspieszyć gojenie się ran, jak i zminimalizują ryzyko pojawienia się blizny.
Nie lekceważ – działaj!
Trudno mówić o możliwości zlekceważenia poważnej rany lub oparzenia, często jednak zdarza się, że na te mniejsze nie zwracamy aż tak dużej uwagi. Często liczymy na to, że „samo się zagoi”. Nie jest to jednak dobre podejście. Proces gojenia ran i oparzeń może trwać często naprawdę długo. Rany nie zawsze chcą się dobrze goić, często są zaognione, wokół pojawia się stan zapalny. Nawet jeśli tak się nie dzieje, to bez wdrożenia odpowiedniego zestawu rytuałów leczniczo-pielęgnacyjnych, ryzykujemy, że po ranie lub oparzeniu na skórze pozostanie widoczna blizna. Znacznie łatwiej jest natomiast zapobiec jej pojawieniu się, niż później się jej pozbyć albo choć ją rozjaśnić. Z pomocą zarówno przy mniejszych jak i większych ranach przychodzi olejek lawendowy.
Jak olejek lawendowy działa na rany i oparzenia?
Większość z nas olejek lawendowy kojarzy przede wszystkim z pięknym zapachem, który działa uspokajająco i relaksująco. Sięgamy po niego, kiedy chcemy pozbyć się napięć, wyciszyć. Olejek ułatwia także zasypianie, dzięki czemu wspomaga regenerację organizmu. Znacznie mniej mówi się o tym, jak cenne właściwości olejek lawendowy ma w kontekście gojenia ran.
Trzeba oczywiście pamiętać, że nie każdy olejek można stosować bezpośrednio na skórę. Zdecydowana większość wymaga rozcieńczenia, części w ogóle nie poleca się stosować na skórę. Olejek lawendowy jednak z pełną odpowiedzialnością można, choć i tutaj warto trzymać się wskazówek producenta, stosować na rany i oparzenia. Warto zwracać uwagę na poziom stężenia olejku i podawać odpowiednie jego ilości (często także w rozcieńczeniu).
Olejek lawendowy (przede wszystkim ten z lawendy lekarskiej, która ma mniej rozgrzewającej kamfory) świetnie sprawdza się w leczeniu skóry, ponieważ zawiera duże ilości linalolu – substancji z grupy terpenów, która wspomaga proces leczenia ran, oparzeń czy blizn. Dodatkowo, olejek ten posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Przyspiesza proces bliznowacenia, a także zapobiega pojawianiu się widocznych blizn na skórze. Warunek jest jeden. Stosować go trzeba regularnie, codziennie, zarówno na etapie gojenia rany, jak i późniejszego bliznowacenia. Najpierw zaleca się stosowanie nierozcieńczonej wersji bezpośrednio na skórę, a następnie w późniejszych etapach gojenia – rozcieńczonego olejku. Można połączyć lawendę także z olejem ze słodkich migdałów. Do leczenia ran i oparzeń wykorzystać można także olejek z rumianku rzymskiego.