Endometrioza jest chorobą ginekologiczną. Dotyczy kobiet w wieku reprodukcyjnym. Cierpi na nią nawet 15% z nich. Choroba może mieć różny przebieg oraz skutki. Zobacz, jak wygląda leczenie endometriozy.
Endometrioza – co to za choroba?
Endometrioza to choroba o charakterze przewlekłym, która dotyczy żeńskiego układu rozrodczego. W jej przebiegu stwierdza się występowanie ognisk jamy śluzowej macicy (endometrium) poza tym narządem. Są one zlokalizowane w szyjce macicy, pochwie, jamie otrzewnej, a nawet pęcherzu moczowym. Jest to choroba, która występuje u kobiet w wieku rozrodczym.
Przyczyny endometriozy nie zostały dokładnie poznane. Istnieje kilka teorii wyjaśniających obecność endometrium poza macicą. Jego komórki mogą być przenoszone drogą naczyń krwionośnych lub podczas interwencji chirurgicznej (np. cesarskiego cięcia, zabiegów laparoskopowych). Część badaczy mówi o wstecznym miesiączkowaniu. Jest to sytuacja, w której krew menstruacyjna przedostaje się do jamy otrzewnej przez jajowody.
Ustalono także czynniki ryzyka. Endometrioza może rozwinąć się przede wszystkim u tych kobiet, które:
- przebyły zabieg chirurgiczny w obrębie miednicy mniejszej,
- cierpią na nawracające stany zapalne narządów rodnych,
- mają wady wrodzone w obrębie narządów rodnych (zwłaszcza macicy).
Czynnikiem ryzyka jest także występowanie endometriozy u kobiet w najbliższej rodzinie.
Jakie objawy występują przy endometriozie?
U kobiet, które chorują na endometriozę, mogą pojawić się następujące objawy:
- ból brzucha i okolicy krzyżowej kręgosłupa,
- bolesne i obfite miesiączki,
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego,
- ból w czasie stosunku seksualnego,
- częste oddawanie moczu lub obecność krwi w moczu (gdy endometrioza zajmuje pęcherz moczowy),
- torbiele na jajnikach,
- zrosty.
Endometrioza może też przebiegać bez żadnych objawów.
Leczenie endometriozy
Endometrioza jest chorobą przewlekłą. Jednak odpowiednia terapia może złagodzić objawy i poprawić jakość życia kobiety. Warto jednak pamiętać, że mimo terapii mogą zdarzać się nawroty.
W leczeniu endometriozy korzysta się z kilku metod. Ich wybór zależy głównie od tego, czy kobieta planuje zajście w ciążę. Jedną z nich jest farmakoterapia. Wykorzystuje się w niej hormonalną antykoncepcję, progestageny oraz analogi hormonów uwalniających gonadotropiny. Do złagodzenia bólu wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Endometriozę leczy się także chirurgicznie. Przeprowadzany jest zabieg, który ma na celu usunięcie ognisk endometrium. Usuwa się także zrosty i torbiele (jeżeli są obecne). Operację przeprowadza się laparoskopowo, dzięki czemu organizm kobiety nie jest zbytnio obciążony. U pacjentek, które nie planują ciąży i nie reagują dobrze na inne metody leczenie, możliwe jest całkowite usunięcie macicy i jajników.
Czy przy endometriozie można zajść w ciążę?
Kobieta, która choruje na endometriozę, nie musi rezygnować z macierzyństwa. Schorzenie utrudnia zajście w ciążę, ale w wielu przypadkach nie uniemożliwia zapłodnienia. Warto mieć jednak na uwadze, że starania mogą się wydłużyć i wymagać konieczności skorzystania z technik wspomaganego rozrodu.