Czy warto postawić na trening z kettlebells?

Kettlebells, czyli popularne kettle, to sprzęt znany od wieków. Co jednak ciekawe, w polskich siłowniach zagościł dość niedawno. Szybko zauważono jednak, że trening z kettlem daje doskonałe efekty, a jednocześnie jest bardzo atrakcyjny. Dzisiaj każdy szanujący się klub fitness i siłownia ma w swoim programie zajęcia z tymi śmiesznymi ciężarkami.

Z czego wynika efektywność treningu z kettlem?

Okazuje się, że trening z kettlami jest niezwykle efektywny. Co więcej, efekty pojawiają się dużo szybciej niż wówczas, gdy ćwiczymy z tradycyjnymi obciążeniami. Wynika to przede wszystkim z przesuniętego środka ciężkości. Zastosowanie kettli angażuje do ćwiczeń praktycznie całe ciało. W efekcie szybciej poprawia się wytrzymałość i siła. Kettle korzystnie wpływają także na koordynację ruchową, co z kolei przekłada się na łatwość wykonywania innych ćwiczeń. Ciekawostką świadczącą o wysokiej efektywności treningu z kettlami jest fakt, że bardzo długo wykorzystywane one były w wojsku.

Jakie efekty dają kettle?

Kettle sprawiają, że szybko buduje się siłę i wytrzymałość mięśni. Jednocześnie każdy, kto zdecyduje się z nimi ćwiczyć może być spokojny – mięśnie nie zostaną nadmiernie rozbudowane. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla kobiet, którym zależy na ładnej, szczupłej, ale jednocześnie kobiecej sylwetce. Kettle gwarantują harmonijny rozwój ciała. Sięgając po nie, nie trzeba obawiać się tego, że któraś strona będzie mocniej wytrenowana.

Wytrzymałość i siła mięśni to nie jedyne, co zyskamy, decydując się na trening z kettlami. Są to ćwiczenia, które poprawiają gibkość, sprawiają, że łatwiej zachować nam balans oraz równowagę. Rośnie świadomość ciała, co jest niezwykle ważną korzyścią. Wbrew pozorom trening z kettlami nie jest taki prosty. Wymaga koncentracji i uwagi, co sprawia, że każde ćwiczenie wykonywane jest dużo bardziej dokładnie.

Czy ćwiczyć z kettlami samodzielnie czy pod okiem fachowca?

Jeśli nie mamy doświadczenia z treningiem z użyciem kettli, warto przynajmniej na początku postawić na wsparcie fachowca. Podpowie on na co zwracać uwagę podczas treningu, a także jak ćwiczyć, aby był on najbardziej efektywny. Po kilku lekcjach można zacząć trenować samodzielnie. Kettle nie zajmują wiele miejsca, co sprawia, że doskonale sprawdzają się również w domu.

Czy kettle są drogie?

Wiele osób planujących rozpocząć trening z kettlami zastanawia się nad tym, czy jest to drogi sprzęt do ćwiczeń. Okazuje się, że kettle wcale nie kosztują wiele. Na ich zakup z powodzeniem może pozwolić sobie każdy. Co więcej, nierzadko zdarzają się bardzo atrakcyjne promocje, które sprawiają, że cena kettli jeszcze bardziej spada.

Czy trening z kettlami jest bezpieczny?

Kettle nie stanowią żadnego zagrożenia. Trzeba jednak pamiętać, aby kolejne ćwiczenia wykonywać w prawidłowy sposób. To właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest kilka lekcji u profesjonalnego trenera, który pokaże jak trenować z tym sprzętem.

Kettle to gwarancja efektywnego, skutecznego treningu. Poleca się je zarówno mężczyznom, jak i kobietom.